П’ятниця, Травень 24

Нам «блекаут» не страшний?

Нам «блекаут» не страшний?
Принаймні 228 мешканців області абсолютно незалежні, принаймні в забезпеченні своїх домівок електрикою. Вони вже мають власні сонячні електростанції. І ефективність їхньої роботи залежить виключно від прихильності земного світила. Загальна потужність приватних сонячних електростанцій – 4,9 МВт.
Про це повідомляє департамент регіонального розвитку ОДА. Кілька років в області діє програма підтримки розвитку відновлювальної енергетики.
Жителі області, які встановили сонячну станцію можуть отримати компенсацію у грошовій формі з обласного бюджету. За умовами програми, компенсація складає 20% від вартості обладнання, але не більше 50 тисяч гривень. З початку року облдержадміністрація вже отримала 90 заявок на відшкодування коштів за встановлення сонячних батарей.
Стрімкий розвиток сонячної енергетики має дві складові. Перша – висока ставка «зеленого тарифу». Тариф розраховується у євроцентах і зафіксований до 2030 року. Друге – можливість отримання компенсації за встановлення сонячної електростанції із бюджету.
Вибуховий ріст зеленої енергетики спостерігався в Німеччині та Іспанії, коли в країнах вводили «зелений тариф». Однак, розвиток галузі не може будуватися тільки на механізмі підтримки. Приклад Іспанії це доводить. Після кількох років зростання галузі влада вирішила скасувати підтримку “зеленої” генерації. Результати були катастрофічними: падіння всього сектору відновлюваної енергетики та втрата десятків тисяч робочих місць.

Українські експерти впевнені, навчаючись на чужому досвіді, помилок можна уникнути. Проект закону, який регулюватиме підтримку відновлювальної енергетики запроваджуватиме нові конкурентні механізми пройшов перше читання в парламенті в грудні минулого року. Законопроект суттєво поліпшує умови розвитку для розподіленої генерації: усі споживачі (домогосподарства і юридичні особи) зможуть виробляти електроенергію на установках потужністю до 500 кВт та продавати її за «зеленим» тарифом без отримання ліцензій та проходження інших регуляторних процедур.
Відповідно до проекту, “зелений” тариф для сонячної енергетики пропонується зменшити на 25% з 1 січня 2020 року та додатково щорічно зменшувати на 2,5% протягом трьох років. Революційна новація – цінові аукціони з 2020 року для СЕС потужністю понад 10 МВт. Стартовою ціною на них буде «зелений» тариф, чинний на момент їх проведення. Учасник, що запропонує найнижчу ціну отримає право на укладення договору купівлі-продажу електроенергії. Участь в аукціонах буде єдиним шляхом отримання державної підтримки.
Побавитись із законодавчими ініціативами в галузі відновлювальної енергетики вирішили і у профільному міністерстві. В Україні вводять обмеження на сонячні електростанції. Обмеження будуть введені для населення. Міністерство виступає за заборону встановлення населенню сонячних батарей для домашнього користування на землі. Пропонується зобов’язати жителів України, які бажають установити в будинкових господарствах СЕС, робити це тільки на дахах або фасадах. Сьогодні в країні сонячні панелі встановили вже 7,5 тисячі домогосподарств. Загальна потужність домашніх станцій становить 160 МВт. Однак такі приватні сонячні станції створюють додаткове фінансове навантаження на інших енергоспоживачів і погіршують якість електроенергії в мережах, вважають в Міненерго.
Битва за «зелене» енергонезалежне майбутнє в Україні тільки на старті. А виграє той, як у приказці, хто раніше прокинувся.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *