Середа, Квітень 24

Чужі гроші спати не дають

Чужі гроші спати не даютьНещодавно в парламенті зареєстровано законопроект з пафосною назвою «Про підтримку українців за кордоном». Здавалося б, все закономірно, у цьому тривожному небезпечному світі, хто як не держава, має піклуватися про своїх громадян, які за тих чи інших обставин потрапили у халепу за кордоном. Статистика жертв сексуального або трудового рабства, історії українців, яких силами громадських організацій разом з дипломатичними установами витягли із полону – моторошна.
Однак, як виявляється, головною причиною законотворчої активності народних обранців є зовсім не тривога за долі українців. Знову чути дзвін мерзенного металу. У минулому році українські заробітчани перерахували рідним на неньку-Україну понад 11 мільярдів доларів. Ласий шмат пронесли повз носа. Не порядок.
Пропонується створити новий Фонд добробуту, в який перераховуватимуть внески агенції з працевлаштування за кордоном. Заробітчани за це отримають певні картки, які теоретично дають право на допомогу Фонду. Серед благ – страхування, компенсація у разі втрати роботи (?), вирішення трудових спорів, допомога у поверненні на батьківщину. Усіх мігрантів перерахують і створять єдину базу працюючих за кордоном. Фонд – державний, але утримувати його за рахунок держави не планується. Якими будуть внески, невідомо, але вже зрозуміло, що кінцевий «бенефіциар» – заробітчанин, для якого пошук роботи на чужині суттєво подорожчає.
Експерти роблять висновки – депутатам закортіло осідлати іще один грошовий потік. Як це вже було із законом про енергоаудит будинків. Порахували кількість старих будинків в Україні, і скільки на них можна заробити, якщо ввести обов’язковий аудит енергоефективності.
Питання трудової міграції мало виникнути іще на етапі підписання угоди про Асоціацією з ЄС. На рівні Фонду заробітчанські проблеми не вирішити без підписання відповідних міждержавних угод.
Сьогодні ж, функції, які планує взяти на себе Фонд добробуту з успіхом розв’язують емігрантські організації, які стали фактично заробітчанськими профсоюзами.
Якщо цей закон приймуть, говорять аналітики, ринок послуг працевлаштування за кордон просто піде «в тінь». А значить і життя українських заробітчан за кордоном може стати більш уразливим та небезпечним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *